آموزش
رتبه:123
دنبال کننده:85K

💢بورس در مسیر رکوردشکنی‌های جدید قرار گرفت؟

🔻بورس دیروز در مسیر صعود قرار داشت و شاخص کل با جهش بیش از ۱۸ هزار واحدی (معادل ۱.۶ درصد) به کانال ۱۱۸۷ هزار واحدی رسید.

🔻شاخص هم‌وزن هم با رشد ۰.۹ درصدی بیشترین صعود روزانه خود از اواخر بهمن را تجربه کرد.

🔻#ارزش معاملات خرد تا حدی کاهش یافت و به ۴۲۰۰ میلیارد تومان رسید. بانک‌ها، #خودروسازان و فلزات اساسی پرمعامله‌ترین صنایع و دارا یکم، پالایشی یکم و #خودرو پرمعامله‌ترین نمادهای بورس دیروز بودند.

🔻حقیقی‌ها بالاخره در سمت خرید فعال شدند و ورود پول ۲۳۰ میلیارد تومانی را شاهد بودیم. بیشترین ورود پول حقیقی به صنایع فلزات، شیمیایی و پالایشی و نمادهای #فملی، #وبملت و #نوری بود.

🔻حقوقی‌ها بیشترین خالص خرید را در صنایع غذایی و انبوه‌سازی و نمادهای #وآیند و #غصینو داشتند.

🔻قدرت خرید حقیقی‌ها به عدد ۲ رسید. سرانه خرید ۱۷.۴ میلیون تومان و سرانه فروش ۷.۶ میلیون تومان بود.

🔻در پایان #بازار تنها ۴۳ درصد نمادها در #مدار منفی قیمتی بودند. در این میان ۲۶ واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به #ارزش ۲۴۷۰ میلیارد تومان مواجه بودند.

🔻در سمت مثبت بورس دیروز ۱۱ درصد نمادها با صف خریدهایی به #ارزش ۱۱۰۰ میلیارد تومان همراه بودند. این رکورد بیشترین تعداد و #ارزش صف‌های خرید در سال ۱۴۰۰ بود.

🔻تمام صنایع بزرگ و جریان‌ساز #بازار مثل #خودروسازی، بانک‌ها، فلزات اساسی، پالایشی و شیمیایی دیروز صعودهای قابل توجهی ثبت کردند. #خودرویی‌ها و بانک‌ها دو لیدر اصلی #بازار در مسیر صعود بودند. #فارس، #فملی، #فولاد و #وبملت هم اثرگذارترین نمادها بر شاخص کل بودند.

🔻نحوه پیش‌بینی سود شرکت‌ها تغییرات اساسی کرد. شرکت‌ها از این به بعد باید پیش‌بینی سود خود را سناریوبندی شده منتشر کنند.

🔻در #بازار جهانی شاهد موج صعودی جدیدی بودیم. مس با رشد بیش از صد دلاری به نزدیکی ۹۳۰۰ دلار رسیده است. آلومینیوم و روی هم به ترتیب در سطوح ۲۴۳۰ و ۲۸۶۰ دلاری قرار گرفته‌اند.

🔻بیلت #فولاد CIS در ۶۳۰ سطح دلاری، ورق سرد CIS در محدوده ۱۲۰۰ دلاری و اسلب #فولاد CIS هم در سطوح ۹۳۰ دلاری قرار گرفته‌اند.

🔻قیمت نفت به بالای ۷۵ دلار (سقف دو ساله) رسید. بانک آمریکا پیش‌بینی کرده است قیمت در سال بعد به ۱۰۰ دلار بر بشکه برسد.

🔻دلار دیروز با رشد ۱۳۰ تومانی (۰.۵ درصدی) به ۲۳۲۵۰ تومان رسید. البته در معاملات پشت خطی شبانه تا ۲۳۳۲۰ تومان پیش رفت.

🔻قیمت سکه حتی با وجود افت قیمت طلای جهانی، نسبت به دلار داخلی رشد بیشتری داشت و به ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید.

🔻دولت آمریکا سه وب‌سایت برون‌مرزی صدا و سیمای ایران را مسدود کرد. سخنگوی وزارت خارجه از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرد اما گفت ممکن است وزارت دادگستری آمریکا به زودی در این خصوص اطلاعاتی ارائه دهد.

🔻سخنگوی دولت: اگر آمریکا به برجام برگردد مذاکره‌کنندگان شرایط را به نهادهای بالادستی انتقال خواهند داد و منتظر دولت بعد نخواهد ماند. طرفین تقریبا درباره همه اختلافات مهم تفاهم کلی صورت دادند.

نمایش بیشتر