Bourseon | بورسان

@bourseonshows

سیگنالی بورس

نوع کانال

سیگنالی بورس

رتبه تریدر

بر اساس بازدهی ماهانه

عملکرد تریدر

نظرات کاربران سهمتو

نظرات کاربران سهمتو در مورد تریدر
@ Bourseon | بورسان

0%
0%
نظر شما چیست؟

عملکرد تریدر

تعداد اعضای کانال تلگرام

19.1K

میانگین بازدید روزانه

53.4K

میانگین تعداد سیگنال روزانه

49

متوسط

قوی

ضعیف

میزان اشتیاق کاربران به تحلیل‌های تریدر

نحوه محاسبه :

میانگین بازدید روزانه

تعداد اعضای کانال تلگرام

سیگنال تریدرها

فیلتر
بزودی
آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

آمریکا درباره مذاکرات با ایران: راهی به جلو خواهیم یافت

▪️جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا یکشنبه در مصاحبه با برنامه «Face The Nation»‌ شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ به سوال ادعایی خبرنگار این شبکه که ایران در حال بازی با زمان بوده و به توانایی تولید سلاح هسته‌ای بسیار نزدیک شده، گفت: «خوب، در مقدمه دو چیز را می‌گویم یک، سیاست ما صریح بوده و ما مصصم هستیم تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم».

▪️سالیوان اضافه کرد: «شماره دو، ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای آن (هدف) است اما همانطور که شما گفتید و وزیر امور خارجه نیز گفته، زمان کوتاه بوده و من در پایان ماه گذشته در اسرائیل بودم و هماهنگی درباره احتمال عدم موفقیت دیپلماسی انجام دادیم».

▪️وی ادامه داد: «ما به صورت تنگاتنگ با متحدان اروپایی خود و همچنین شرکای خود در حال کار بوده و ما راهی به جلو خواهیم یافت»./فارس

@BourseonShows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

🔻آیا اعطای یارانه نقدی منجر به تورم می‌شود؟

پس از آنکه زمزمه‌هایی از احتمال حذف ارز 4200 شنیده شد مجددا یک گزاره ده ساله گفته می‌شود که محور آن تورم‌زا بودن یارانه نقدی به آحاد مردم است. تقریبا تصور عمومی آن است که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باعث شد تورم ایجاد بشود و بعد از آن عملا هیچ‌ گرانی‌ای نیست که در گوشه و کنار خیابان به طریقی به طرح هدفمندسازی یارانه‌ها بازنگردد. اما این گزاره تا چه حد درست است و چگونه می‌توان آن را صحت‌سنجی کرد؟ شواهد نشان می‌دهد اساس تورم در اقتصاد ایران رشد شدید نقدینگی بوده که دو ریشه اصلی آن ناترازی کسری بودجه و بحران صنعت‌ بانکداری بوده که متاسفانه به دلیل تحریم اقتصادی درآمدهای نفتی نیز توانایی پوشش این دو معضل را نداشته‌اند و حاصل آن بی‌ارزش شدن پول ملی بوده است.

🔻خریداران مسکن ترکیه در انتظار هدیه دلاری رییسی

#بازارها همگی غرق در تردید و ابهام هستند و آمار نشان می‌دهد شاید تنها #بازاری که برای سرمایه‌گذاران جذاب است #بازار ملک ترکیه است. در گزارش روز گذشته بورسان با عنوان « رکوردشکنی تاریخی ایرانی‌ها در مسکن ترکیه »‌ به افزایش حجم خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در ماه گذشته میلادی اشاره شده بود. به هر دلیلی #بازار مسکن کشور همسایه که خود از تورم ۳۶ درصد رنج می‌برد برای ایرانی‌ها جذاب‌تر است و بیش از همه این موضوع باید سیاست‌گذاران داخلی را به فکر فرو برد. حالا هم دولت می‌تواند با سرکوب قیمت دلار با احیای احتمالی برجام قدرت خرید خریداران ایرانی مسکن ترکیه را تقویت کند.

🔻روابط ایران و عربستان در قاب صد ساله

روابط ایران و عربستان طی صد سال اخیر فراز و فرودهای بسیاری داشته است. تفسیرهای متفاوت از اسلام، تمایل برای رهبری جهان اسلام، سیاست‌های نفتی متضاد، و رابطه با ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی همواره موجب منازعات در روابط دو کشور بوده‌ است. نکته درخور توجه، تفاوت روابط دو کشور، قبل و پس از انقلاب اسلامی است. درحالی‌که پیش از سال ۱۳۵۷، این اغلب ایران بود که دست به قطع ارتباط با ریاض می‌زد و کار به عذرخواهی سعودی‌ها و فرستادن هیئت به ایران می‌انجامید، اما در چهار دهه اخیر، این عربستان بود که قطع ارتباط با تهران را دنبال می‌کرد. این نکته ازآنجایی حائز اهمیت است که کارشناسان پیرو بررسی این روند تاریخی، ایران را به اجتناب از هرگونه اقدامات غیرعقلانی و احساسی دعوت می‌کنند. اکنون درحالی‌که تب تنش میان دو کشور با دور پنجم مذکرات به نظر رو به کاهش نهاده، اخیرا یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز خبر از آمادگی دو کشور برای بازگشایی سفارت‌ها می‌دهد.

🔻آیا افزایش فروش نفت موثر از اقدامات دولت رئیسی است؟

همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی مدعی شده که دولت سیزدهم در افزایش درآمدهای نفتی نقشی نداشته است. این ادعای همتی جای بحث دارد و شواهد آن را تا حدی تایید می‌کنند. اولا آمار نشان می‌دهد که افزایش صادرات نفت از نیمه اول سال 1400 و در دوران دولت روحانی آغاز شده است. دوم، بخشی از جهش صادرات نفت مربوط به افت شدید قیمت و فروش نفت در سال 99 به دلیل کرونا بوده است. سوم، در شرایطی که قیمت نفت در حال حاضر به بیش از 80 دلار رسیده خرید آن از ایران به دلیل تخفیف‌های قیمتی جذابیت بیشتری دارد و رشد صادرات نفت طبیعی است. در نهایت نیز بخشی از افزایش صادرات نفت به روی کار آمدن دولت بایدن و تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران از فشار حداکثری به حل مشکل از مسیر دیپلماسی باز می‌گردد.

🔻کدام بانک سود ۲۶ درصدی می‌دهد؟

اوراق تسهیلات مسکن به اوج تاریخی خود رسیده است و حتی راهکارهای بانک مسکن برای کنترل قیمت، مثل تخفیف موقت ۵۰ درصدی بر تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام، هم کارساز نشده است. به نظر می‌رسد رکوردشکنی‌های قیمت تسه‌ها و رسیدن به کانال ۱۲۰ هزار تومانی، دو علت اصلی، یعنی کاهش عرضه اوراق به علت افت سپرده‌گذاری در بانک مسکن به منظور دریافت تسه و افزایش تقاضا به واسطه رشد سقف وام مسکن و همچنین افزایش انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر بوده است. حال بررسی‌ها نشان می‌دهد سود مرکب سپرده‌گذاری در برخی از طرح‌های این بانک که به سپرده‌گذار اوراق تسهیلات مسکن اختصاص می‌یابد، به عدد کم‌سابقه ۲۶ درصد رسیده است. البته این نرخ سود تضمین شده نیست و با تغییرات قیمت تسه‌ها می‌تواند دستخوش تغییر شود.

📍اخباری که نباید از دست داد:

کالایی که #بازار نفت را تهدید می‌کند

پشت پرده انتصاب علی عسگری در پتروشیمی خلیج #فارس

افشاگری صالح‌آبادی از استقراض دولت روحانی از بانک مرکزی

خبر مهم درباره تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

تکلیف وزارتخانه‌ها برای اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین

@BourseonShows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

انتصاب سه معاون جدید در بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.

@BourseonShows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

روابط ایران و عربستان در قاب صد ساله

🔹روابط ایران و عربستان طی صد سال اخیر فراز و فرودهای بسیاری داشته است. روابط ایران و عربستان به‌عنوان دو کشور مهم و استراتژیک در سطح منطقه خاورمیانه و خلیج #فارس به چند دلیل همواره با التهاب همراه بود؛ تفسیرهای متفاوت از اسلام، تمایل برای رهبری جهان اسلام، سیاست‌های نفتی متضاد، و رابطه با ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی همواره موجب منازعات در روابط دو کشور بوده‌ است.

🔹ازسویی تا سال ۱۹۶۹ (۱۳۴۸) امنیت خلیج #فارس توسط انگلستان تأمین می‌شد، اما در این سال آن کشور نیروهای خود را از شرق سوئز خارج کرد و امنیت خلیج #فارس و حوزه‌های نفتی در اختیار آمریکا قرار گرفت. در دهه ۷۰ میلادی بر پایه دکترین دو ستونی نیکسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، ایران و عربستان در رقابت با یکدیگر امنیت خلیج #فارس را برعهده گرفتند تا ژاندارمی منطقه را در دست بگیرند، اما عملا به‌دلیل ضعف عربستان، این ایران بود که نقش اصلی را برعهده داشت.

🔹با وقوع انقلاب اسلامی ایران وارد فاز جدیدی شده و حالت خصمانه‌تری پیدا کرده است. هر چند در برخی از ادوار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد گسترش روابط و تنش زدایی میان این دو کشور بوده ایم، اما همواره میزانی از رقابت و خصومت میان این دو کشور وجود داشته است. حتی در مقاطعی که تنش روابط دو کشور با افزایش روبرو بود، شاهد رویارویی غیرمستقیم دو کشور در سوریه، عراق، یمن و بحرین هم بوده‌ایم. با این حال همزمان با مذاکرات وین، بغداد میزبان مذاکرات ایران و عربستان در سطح امنیتی شده است. به نظر می‌رسد عربستان دریافته که روش مقابله با توافق هسته‌ای جوابگو نیست و برهمین اساس نیز تلاش می‌کند با شیوه‌ای نرم‌تر، بر روند مذاکرات اثرگذار باشد. به همین خاطر عجیب نیست که شاهد هستیم عربستان نیز در میانه مذاکرات در تلاش است هم با کشورهای غربی و هم با ایران وارد مذاکره شود. درحالی‌که تب تنش میان دو کشور با دور پنجم مذکرات به نظر رو به کاهش نهاده، اخیرا یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز خبر از آمادگی دو کشور برای بازگشایی سفارت‌ها می‌دهد.

🔹نکته درخور توجه در این میان، تفاوت قبل و پس از انقلاب اسلامی است. درحالی‌که پیش از سال ۱۳۵۷، این اغلب ایران بود که دست به قطع ارتباط با ریاض می‌زد و کار به عذرخواهی سعودی‌ها و فرستادن هیئت به ایران می‌انجامید، اما در چهار دهه اخیر، این عربستان بود که قطع ارتباط با تهران را دنبال می‌کرد. این نکته ازآنجایی حائز اهمیت است که کارشناسان پیرو بررسی این روند تاریخی، ایران را به اجتناب از هرگونه اقدامات غیرعقلانی و احساسی دعوت می‌کنند.

🔻در این گزارش تلاش داریم در دوره‌ای صد ساله، نگاهی داشته باشیم به مهم‌ترین وقایعی که دو کشور را به تنش و بعضا قطع هرگونه روابط دیپلماتیک کشانده است.

برای جزئیات بیشتر کلیک کنید

@Bourseonshows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

افزایش یارانه نقدی معیشت مردم را به خطر می‌اندازد؟

💢به صورت میانگین برای دهک دهم هزینه‌ای (دهک به معنای یک دهم جمعیت کشور و حدود 8 میلیون نفر و حدود 2.3 میلیون خانوار است) که کم‌ درآمدترین افراد جامعه هستند یارانه 45 هزار تومانی حدود 7.5 درصد از کل درآمدهای آن‌ها را تشکیل می‌دهد. این رقم برای دهک نه بالای پنج درصد و برای دهک سه حدود چهار درصد است. در نتیجه اگر چه برای بسیاری از ایرانیان یارانه نقدی هنوز هم سهم مهمی از درآمد ماهانه آن‌ها را دارد؛ اما به صورت واضحی می‌دانیم که #ارزش این یارانه طی زمان کاهش یافته و حدود یک بیستم شده است.

🔹همین مساله باعث شده که اگر افراد به سال 1389 بازگردند احتمالا بین اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و عدم تغییر قیمت‌ها دومی را انتخاب می‌کنند چرا که اعتقاد دارند طرح هدفمندی یارانه‌ها باعث شده اقلام کالاهای اساسی روز به روز گران شود و قدرت خرید آن‌ها کاهش یابد. این روزها مخصوصا همزمان با جدی شدن فرآیند حذف ارز 4200 مجددا این بحث‌ها جدی‌تر نیز شده است و به نوعی حافظه تاریخی مناسبی در این مورد ندارند و در قدم اول با نگاه منفی به این موضوع توجه می‌کنند. این نگاه تا چه اندازه دقیق است؟ در واقع سوال آن است که تا چه اندازه اعطای یارانه نقدی به خانوار باعث تورم می‌شود؟ آیا بهتر نیست یارانه را به جای اعطا به خانوار به بنگاه بدهیم تا تورم کم‌تری داشته باشند؟

👈👈👈 جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

@Bourseonshows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

خریداران مسکن ترکیه در انتظار هدیه دلاری رئیسی

🔹#بازارها همگی غرق در تردید و ابهام هستند و آمار نشان می‌دهد شاید تنها #بازاری که برای سرمایه‌گذاران جذاب است #بازار ملک ترکیه است. در گزارش روز گذشته بورسان با عنوان « رکوردشکنی تاریخی ایرانی‌ها در مسکن ترکیه »‌ به افزایش حجم خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در ماه گذشته میلادی اشاره شده بود.

🔹به هر دلیلی #بازار مسکن کشور همسایه که خود از تورم ۳۶ درصد رنج می‌برد برای ایرانی‌ها جذاب‌تر است و بیش از همه این موضوع باید سیاست‌گذاران داخلی را به فکر فرو برد.

🔹اگر در کنار هزینه‌های خرید مسکن در ترکیه سایر هزینه‌ها نیز برای سرمایه‌گذار در نظر گرفته شود برای خرید ۱۰ هزار خانه طی سال ۲۰۲۱ در ترکیه حدود یک میلیارد دلار ایرانی‌ها به کشور همسایه برده‌اند. توجه شود که هدف سرزنش این سرمایه‌گذاران نیست صرفا سوال این است که چرا این سرمایه‌گذاران وضعیت کنونی کشور ترکیه را با تورم بالا و نشانه‌های بحران به ماندن در کشور خود ترجیح می‌دهند. در کنار این موارد بالا بودن قیمت دلار در اقتصاد ایران با توجه به شرایط تحریم نسبت به نرخ‌های تعادلی نیز جالب توجه است و اهمیت این پرسش (چرایی خروج سرمایه به سمت ترکیه) را بیشتر می‌کند.

برای بررسی این تحلیل کلیک کنید

@Bourseonshows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K
2005552

پاسخ همتی به خبرگزاری #فارس

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی با اشاره به اظهارات دیروز خود و پاسخ برخی خبرگزاری‌ها گفت: جدول مورد استناد خبرگزاری #فارس نشان می‌دهد صادرات نفت بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ اساسا رشد کرده و دولت جدید در این رشد نقشی نداشته است.

در این خصوص بخوانید: حق با چه کسی است؛ رئیسی یا همتی؟

@BourseonShows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K
2005489

مهلت سه روزه سازمان بازرسی به وزیر نفت درباره انتصاب علی عسگری

💢سازمان بازرسی در نامه ای به تاریخ ۲۱ دی ماه خطاب به ‎اوجی وزیر نفت، از او خواسته ظرف ۳ روز به ایرادات قانونی انتصاب ‎علی عسگری در ‎هولدینگ خلیج #فارس پاسخ دهد. |خبرآنلاین

@Bourseonshows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

کدام بانک سود ۲۶ درصدی می‌دهد؟

🔻اوراق تسهیلات مسکن به اوج تاریخی خود رسیده است و حتی راهکارهای بانک مسکن برای کنترل قیمت، مثل تخفیف موقت ۵۰ درصدی بر تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام، هم کارساز نشده است.

🔻به نظر می‌رسد رکوردشکنی‌های قیمت تسه‌ها و رسیدن به کانال ۱۲۰ هزار تومانی، دو علت اصلی، یعنی کاهش عرضه اوراق به علت افت سپرده‌گذاری در بانک مسکن به منظور دریافت تسه و افزایش تقاضا به واسطه رشد سقف وام مسکن و همچنین افزایش انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر بوده است.

🔻حال بررسی‌ها نشان می‌دهد سود مرکب سپرده‌گذاری در برخی از طرح‌های این بانک که به سپرده‌گذار اوراق تسهیلات مسکن اختصاص می‌یابد، به عدد کم‌سابقه ۲۶ درصد رسیده است.

🔻البته این نرخ سود تضمین شده نیست و با تغییرات قیمت تسه‌ها می‌تواند دستخوش تغییر شود.

برای خواندن جزئیات بیشتر کلیک کنید

@Bourseonshows

نمایش بیشتر

آموزش بورس
رتبه:
دنبال کننده:19.1K

تغییر نحوه محاسبه نرخ خوراک گاز 1401 در جلسه هیئت دولت

📌در جلسه هیأت دولت صورت گرفت:

🔹هیأت وزیران در راستای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درخصوص نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها، با اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در این خصوص موافقت کرد.

🔹جلسه هیأت دولت بعد از ظهر امروز یکشنبه به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و در آن مصوب شد فرمول محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها مانند سال ۱۴۰۰ محاسبه و اعمال گردد.

🔹همچنین نرخ گاز سوخت پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع پایین دستی، مجتمع‌های احیای #فولاد و مصارف مربوط به یوتیلیتی شامل برق، آب، اکسیژن و غیره آنها معادل ۴۰ درصد نرخ خوراک گاز پتروشیمی میباشد و همچنین صنایع سیمان و سایر صنایع معادل ۱۰ درصد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تعیین میگردد. معادل کاهش در منابع ناشی از این تصمیم نیز میبایستی به صورت کاهش در مصارف تبصره (۱۴) اعمال گردد.

@Bourseonshows

نمایش بیشتر